Yakın zamanda sektörün duayenlerinden Haluk Mesci´nin sektördeki dergilerin birinde bir yazısını okudum. Usta şöyle diyordu: “Medya arkamızdan hançerlemeden önce ajanslar pazanabiliyordu.” Usta acaba ne demek istiyordu?

Durum 1 – Yakın zamanda, daha önce hiç reklam yapmayan ve reklam yapsın diye ikna ettiğimiz müşterimize, bir prodüksiyon şirketi stratejisiz, senaryosuz gidip “ Size reklam filmi yapalım abi, aha bu da bütçesi” demiş.

Durum 2 – Yine yakın zamanda başka bir müşterimize, açıkhava mecrası pazarlayan bir şirket gitmiş ve şöyle bir teklifte bulunmu: “Bizden yer satın alın, tasarımlarınızı bedava yaparız.”

Durum 3 – Bir başka müşteri adayımıza yine televizyon kanalları “Bizden yer satın alın, işin fikir ve prodüksiyon kısmını bedava yaparız” demişler.

Durum 4 – Marketing Türkiye´nin 15 Şubat 2009 sayısında bir çöpçatan sitesinin genel müdürü, ballandıra ballandıra “home made” kampanyasını anlatıyordu. Ve diyordu ki; “Kampanya için reklamcıların kaprisini çekmedik ve onlara yüklü ücretler ödemedik. Kampanyamızı reklam ajanslarının bir CD göndermek için istediği kurye parasına mal ettik.” ( Ben de diyorum ki; valla helal olsun size. Umarım çöpçatan sitenizi en kısa zamanda bilmem kaç yüz milyon dolara Gugıl veya Feysbuk´a satarsınız.)


Ey reklamcılar! Gördüğünüz gibi durum vahim. Eeee… Enseyi karartıp oturacak halimiz yok. “Ne de olsa reklamcıyız, yaratıcıyız” diyerek saksıyı zorladım. Size bir fikrim var: Gelin ajanslarımızı kapatalım ya da Ciner, Çalık, Doğan, Show, Zaman veya diğer medya gruplarına devredelim. Biz de bu gruplarda birer eleman olarak çalışalım. Hiç fena olmaz. Hem arkamızda medya gücünü alır, kendimizi güçlü hissederiz. Zaten, yeni ajanslar da ithal edilmeye başlandı (37 milyon aboneye sahip dünyaca meşhur markamız, Türk reklamcısının başarısını hala yeterli bulmuyormuş ve yeni bir bakış açısına ihtiyaç duyuyormuş.)

“Varlığımız, medyanın varlığına armağan olsun!” (Yabancı ajanslar için aynı garantiyi veremem, bu konu da sorumluluk da kabul etmem, her şey gayet net) diyerek sözümü bitiriyorum.